sobota, 19 września 2015

Weekend w Dormundzie za 160 PLN (all inclusive)

Wybór kolejnej destynacji podróży oczywiście nie był przypadkowy. Zaczęło się od przeszukania portali z pomysłami na tanie podróże ale w tym konkretnym przypadku wiadomo było, że lecimy w Warszawy i wiadomo, że WizzAir'em. Dodając kolejne ograniczenie, że wyjazd ma być typowo weekendowy liczba możliwości uległa zdecydowanemu zmniejszeniu się.
Wiadomo było również, że ma być budżetowo i tym sposobem po kliku sprawnych kliknięciach nabyłem bilet do Dortmundu :DPoniżej znajdziecie szczegóły rozliczenia weekendowego CityBreak w Dortmundzie.
Tak niski koszt wycieczki możliwy był przy zastosowaniu kliku trików. Głównie zniżki na przelot (WizzAir Discount Club), środki za aktywne korzystanie z karty kredytowej Wizz Air Raiffeisen Polbank czy też środków za rekomendacje portalu AirBnb. Zniżki te są tak samo dostępne dla mnie jaki i każdego innego "Kowalskiego".
PRZELOTY:
Największym plusem wybranego połączenia były wyjątkowo dogodne godziny podróży.
Dla osób zapracowanych Dortmund jest strzałem w 10! Wylatując z Okęcia o 19:20 spokojnie można wypełnić swoje służbowe obowiązki a nawet zdążyć spakować bagaż jeszcze po pracy.
Posiadając Kartę Miejską dojazd na lotnisko nie wiąże się żadnymi dodatkowymi kosztami.
I tak o godz. 18 z minutami jesteśmy już na hali wylotów.
Nie ukrywając, do zakupu biletów na dane połączenie lotnicze skusiła przede wszystkim cena.
Za przelot w dwie strony dla dwóch osób (tylko z bagażem podręcznym) należało zapłacić 156 PLN co oznacza, że jeden odcinek podróży (za osobę) kosztował tylko 39 PLN!

Jednak tak jak wspomniałem na początku koszt udało mi się jeszcze obniżyć korzystając z punktów które zgromadziłem aktywnie korzystając z karty kredytowej. Tym sposobem większa część rezerwacji została opłacona punktami, a kartą płatniczą dopłaciłem jedynie 38,5 PLN !!


Jednym z celów tego krótkiego wyjazdu były zakupy. Z tego też powodu zdecydowałem się na fakultatywne dokupienie większego bagażu podręcznego na odcinek podróży Dortmund - Warszawa tak, żeby nie stresować się przed powrotem czy aby na pewno zmieszczę wszystkie zakupy do małego bagażu podręcznego :P

Tak dla przypomnienia poniżej grafika obrazująca limity bagażu podręcznego jaki możemy zabrać na pokład dla dwóch najpopularniejszych w Polsce tanich linii lotniczych:
Podsumowując wydatki tej kategorii przy locie dla dwóch osób, z bagażem podręcznych i częściowym opłacaniu rezerwacji punktami średni koszt przelotu w obie strony dla jednej osoby wyniósł tylko 19,25 PLN + ewentualna dopłata za jeden bagaż 45 PLN

NOCLEGI:
Od momentu kiedy ktoś polecił mi serwis AirBnb ciężko jest mi się przekonać do dokonywania rezerwacji w hostelach. I choć nocowanie w hostelach ma naprawdę dużo zalet decydując się na krótką wycieczkę, kiedy zależy nam komforcie jest to najlepsza z możliwych opcji nocowania w obcym miejscu!

Główne zalety takiego rodzaju noclegu to:
- możliwość zakwaterowania i wykwaterowania w dowolnych godzinach (do ustalenia z właścicielem mieszkania) bez dodatkowych opłat
- możliwość korzystania z kuchni
- zwykle większa przestrzeń niż hotelowego pokoju (najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie całego mieszkania)
- bezcenna pomoc wynajmującego w każdej sprawie (taki prywatny concierge)
- no i oczywiście finansowo - wyjątkowo korzystnie jeśli podróżujecie w większym gronie i wynajmujecie całe mieszkanie.

W tym konkretnym przypadku było tanio ze względu na częściowe opłacenie rezerwacji środkami z polecenia serwisu. Jeśli też chcesz skorzystać ze zniżki już przy pierwszej rezerwacji zarejestruj konto tutaj. Otrzymasz 25 USD jeśli kwota twojej rezerwacji wyniesie 75USD lub więcej. Co oznacza realną zniżkę na poziomie 33%.

A tak wyglądało moje rozliczenie:


Jak widać powyżej koszt dwóch noclegów na jedną osobę w przeliczeniu na złotówki (kurs 1€ = 4,2 PLN) to jedyne 33,6 PLN


TRANSPORT MIEJSKI:
Planując krótki wypad weekendowy należy zwrócić uwagę na odległość miejsca noclegu od centrum miasta, w którym to zapewne spędzimy najwięcej czasu. Zbyt duża odległość od centrum oznacza straty czasu na dojazdy, a nierzadko też duże koszty związane z transportem.

W moim przypadku mieszkanie zlokalizowane było tak blisko, że nie było potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej.
Jedyne koszty w tej kategorii to bilety potrzebne na dojazd z lotniska od miasta i na powrót.
Koszt takiego biletu to 2,6€ a sam bilet uprawnia do nieograniczonej liczby przesiadek w przeciągu 90min. W przeliczeniu na naszą narodową walutę (przy kursie 1€ = 4,2 PLN) koszt dwóch biletów miejskich to 21,84 PLN

Dodatkowo w ramach niedzielnej atrakcji skorzystałem z rowerów miejskich.
Konto warszawskiego VETURILO (globalnie znanego jako system nextbike) działa bezproblemowo również w Niemczech. Co więcej po wpisaniu numeru telefonu zarejestrowanego użytkownika terminal sam rozpoznaje język i wyświetla kolejne komendy w języku polskim. 30 minut takiej przyjemności kosztuje jedno euro czyli ok. 4,2 PLN 


JEDZENIE I PICIE:
To kategoria, którą zwykle najtrudniej oszacować planując budżet wycieczki. Wiadomo, że na zachodzie drożej niż w Polsce jednak zaopatrując się częściowo w niemieckich supermarketach i mając do dyspozycji kuchnię ograniczyliśmy jedzenie "na mieście" A całkowite wydatki spożywcze zmieściły się w rozsądnych 81,06 PLN / osoba (18,3€)

Kebab - 3,5€
Bratwurst - 2€
Currywurst mit Brötchen - 2,2€
Piwo - 3,6€
+ inne wydatni śniadaniowo-kolacyjne (supermarket REWE, Netto) ok. 8€ / osoba


PODSUMOWANIE: 
Zliczając wydatki każdej z kategorii taki weekendowy wyjazd kosztował 160 PLN / osoba
Celem tego wpisu jest pokazanie, że można podróżować tanio!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz