czwartek, 23 lipca 2015

A może nad morze? UPDATE

Pociągiem, autobusem, samochodem czy może… samolotem?

Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Zapewne wielu z was chciałoby sobie odpocząć do miejskiego zgiełku na plaży.  Dlaczego by nie wyskoczyć sobie na jeden z weekendów nad polskie morze?
No tak, morze fajne, plaża też fajna ale zawsze się znajdą jakieś wymówki. A to, że za drogo albo,
że nie ma czasu. A to strasznie daleko i długo się jedzie. No i pewnie trzeba zaplanować urlop.
Ha! Mam was. Wcale nie! W poniższym porównaniu zobaczycie jak tanio i szybko dojechać nad polskie morze ze stolicy naszego kraju i to bez konieczności planowania urlopu - na weekend!


Trochę ponad rok temu powstała pierwsza wersja tego tekstu. Od tamtej pory dużo się zmieniło. Od 14 grudnia 2014 w Polsce pojawiła się nowa kategoria pociągów Express InterCity - szybkie połączenia międzymiastowe obsługiwane przez nowoczesne składy Pendolino. Maksymalna prędkość osiągana przez składy to 200 km/h

W poniższym porównaniu znajdziecie aktualne czas przejazdów [stan z dnia 23-07-2015]
Dla większej przejrzystości tekstu przyjęto poniższe parametry podróży:
 • Wyjazd weekendowy – zakładam, że pracujemy od poniedziałku do piątku
  od godz. 8 do 16 i nie chcemy wykorzystywać urlopu
 • Na terenie aglomeracji Warszawskiej korzystamy z Karty Miejskiej
  (nie są doliczane koszty transportu miejskiego)
 • Jedziemy z małym bagażem (lotniczy podręczny)
 • Początkiem podróży  dla mieszkańców lewobrzeżnej Warszawy jest stacja
  Warszawa Zachodnia, dla mieszkańców prawobrzeżnej – Warszawa Wschodnia
 • Końcem podróży jest stacja kolejowa Gdańsk Wrzeszcz

1) OPCJA PIERWSZA – POCIĄG
Jeszcze do połowy grudnia 2014, najbardziej komfortowym połączeniem były pociągi kategorii EIC (Ekspress InterCity) dziś nadal pociągi tej kategorii pędzą po żalaznej drodze, co więcej docierają tam gdzie Pendolino jeszcze długo nie dotrze. Między innymi na Hel, do Kołobrzegu, czy też do Szczecina.

Trochę historii... zobaczmy jak to było rok temu...
Zgodnie z powyższymi warunkami podróż rozpoczynamy w piątek po skończeniu pracy. Bilety możemy kupić on-line a przy tym skorzystać z promocji i zapłacić tylko
49 PLN w jedną stronę. Cena jest bardzo korzysta biorąc pod uwagę fakt że podróż odbędziemy
na pokładzie pociągu InterCity najwyższej kategorii – Ekspress InterCity (EIC)Opcja ta jest na tyle komfortowa, że nie wymaga od nas żadnych przesiadek. Wsiadamy do pociągu

i możemy zacząć czytać książkę, popracować czy po prostu zdrzemnąć się. Poniżej zestawienie czasów przejazdu pociągu Express Intercity Norwid (EIC 3504)


Wwa Zachodnia
Gdańsk Wrzeszcz
Czas przejazdu
17:10
21:44
4h 34min
Wwa Wschodnia
Gdańsk Wrzeszcz
Czas przejazdu
17:30
21:44
4h 14min
 Całkowity czas przejazdu:
4h 35min


A jak jest dziś?!

Dziś podróż między stacją Warszawa Centralna a stacją Gdańsk Główny zajmuje niecałe 3 godziny!
A po pracy (po 16:00) mamy do wyboru jeszcze KILKA połączeń:

Warszawa Centralna - Gdańsk Główny:
16:35 - 19:31
17:35 - 20:31
18:45 - 21:37
19:35 - 22:41

Ceny biletów na pociągi klasy Premium nadal zaczynają się od 49 PLN, jednak w szczycie sezonu należy liczyć się z tym, że promocyjne bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki :)
Jednak na dowód tego, że takie bilety istnieją załączam poniższe zdjęcia z elektronicznego systemu rezerwacji. Dla tych, którzy cieszą się jeszcze życiem studenckim i posiadają ważną legitymację studencką przewoźnik gwarantuje -51% zniżki i UWAGA zniżka ta jest uwzględniana nawet w przypadku tych najtańszych biletów, co oznacza że na tej trasie żacy mogą pojechać już za 24,01 PLN!

 


Co więcej, jak widać na załączonych zdjęciach ceny biletów na tak różne kategorie pociągów jakimi są pociągi kategorii TLK, IC czy EIP różnią się tylko nieznacznie (kilka złotych różnicy) w przypadku tych najtańszych biletów promocyjnych "SuperPromo" decyzję, który pociąg wybrać pozostawiam Wam :)

Na zakończenie jeszcze jedna infografika przedstawiająca informacje, o ile skróciły się czasy przejazdów po zmianie rozkładu 14 grudnia 2014.Trzeba przyznać, że obecnie podróż pociągiem wcale nie musi być długa i męcząca, ale przejdźmy dalej...


2) OPCJA DRUGA – AUTOBUS
Tu się za wiele nie zmieniło. Po mimo sukcesywnego rozrastania się rynku tanich przewozów autokarowych w Polsce na analizowanej trasie nadal bezkonkurencyjny pozostaje przewoźnik PolskiBus. Oferuje on połączenia komfortowymi nowymi autobusami klimatyzowanymi.
Wyjazd praktycznie co godzinę.
Ceny zaczynają się już od 27 PLN, czas przejazdu na trasie Warszawa Młociny - Gdańsk Główny to 4h 35min.

Wwa Wsch. / Zach.
 Młociny
+35 min
Metro Młociny
Gdańsk Główny
4h 35min
17:30
22:05

Gdańsk Główny
Gdańsk Wrzeszcz
+15 min
 Całkowity czas przejazdu:
5h 25min


3) OPCJA TRZECIA – WŁASNY SAMOCHÓD
Opcja chyba najbardziej komfortowa ale niestety nie pozbawiona minusów.
W przypadku tej opcji pojawia się zasadniczy problem. Trzeba posiadać swój własny samochód :D
Jeżeli już takowy posiadamy, należy liczyć się wysokimi kosztami.
Podróżując z dworca Warszawa Wschodnia lub Warszawa Zachodnia do celu przy stacji Gdańsk Wrzeszcz do wyboru mamy kilka tras.
Teoretycznie najszybciej dojedziemy jadąc autostradami. Najpierw na zachód Warszawy autostradą A2 w kierunku Poznania, następnie A1 na północ. Najkrócej pojedziemy drogą krajową numer 7 przez Płońsk, Mławę, Ostródę oraz Elbląg. Połączeniem tych dwóch tras jest trzecia opcja, moim zdaniem najbardziej optymalna. Trasa wiedzie przez Płońsk (droga krajowa numer 7), następnie DK10 (przez Dorbin, Sierpc, Lipno) do Torunia. Przed Toruniem zjeżdżamy obwodnicą na autostradę A1.

Poniżej Tabela przestawiająca zestawianie czasowe i kilometrowe proponowanych tras:

Trasa
Czas przejazdu
Odległość (km)
A2 + A1
3h 45min
430 km
DK7
4h 04min
345 km
DK7 + DK10 + A1
4h 05min
367 km
 Całkowity czas przejazdu:
4h 05min

Oczywiście koszty możemy zmniejszyć zabierając pasażerów. Chętnych znajdziemy na popularnych platformach promujących usługi typu "car-pooling" m.in właśnie na stronie www.carpooling.pl lub bardziej popularnej w Polsce www.blablacar.pl

4) OPCJA CZWARTA – SAMOLOT
Od 2.04.2014, Ryanair wprowadził do swojej oferty loty krajowe na terenie Polski.  Jednym z oferowanych połączeń jest trasa Modlin – Gdańsk. Co prawda do Modlina z Warszawy trzeba jakoś dojechać ale biorąc pod uwagę fakt, że czas przelotu pomiędzy portami lotniczymi na tej trasie wynosi tylko 50minut* konieczność dojazdu na lotnisko nie jest chyba aż tak dużą niedogodnością. Sprawdźmy!

Opcja ta wymaga największej liczby przesiadek i ogólnie uwagi. Czasowo jednak jest wyjątkowo korzystna. Podobnie jak w powyższych możliwościach transportu podróż rozpoczynamy odpowiednio z dworca Warszawa Wschodnia lub Warszawa Zachodnia.
Pierwszym etapem podróży jest dostanie się pociągiem z Warszawy do stacji Modlin.
Oczywiście z dworca wschodniego jest bliżej nie mniej jednak na ten etap potrzebujemy ok. 1 h
Następnie przesiadamy się do autobusu Kolei Mazowieckich kursujących na trasie:
Modlin PKP – Port Lotniczy Modlin. Na pokonanie tej trasy potrzebujemy ok. 10min.

Podróżując tylko z bagażem podręcznym nie musimy doliczać czasu potrzebnego na odprawę bagażu rejestrowanego. Wystarczy, że na lotnisku pojawimy się 40min przed odlotem.
Na sam przelot linia lotnicza przewiduje 50min, oczywiście nie jest to tylko czas spędzony
„w powietrzu”. *Wspomniane 50min to czas potrzebny na obsługę pasażerów od czasu opuszczenia terminala w Modlinie do czasu przyjęcia pasażerów na lotnisku w Gdańsku.
Po wylądowaniu musimy się przesiąść jeszcze raz. Tym razem do autobusu miejskiego ZTM w Gdańsku. Do dworca Gdańsk Wrzeszcz możemy dostać się bezpośrednio linią 110. Gdy zależy nam jednak na czasie możemy pojechać z przesiadką na przystanku Złota Karczma autobusami
linii 210 i 110.

Obecnie przewoźnik oferuje połączenia w bardzo komfortowych godzinach.
Pomimo czasu potrzebnego na dojazdy, oczekiwania i przesiadki dość szybko możemy przemieścić się ze stolicy naszego kraju nad polskie morze.

Jaki środek transportu wygrywa w naszym zestawieniu?
W zasadzie ciężko jest wyłonić jednego zwycięzcę. Rok temu uważałem, że to właśnie samolotem może być najtaniej, najwygodniej i przede wszystkim najszybciej. Przekonałem się jednak na własnej skórze i uważam, że opcja samolot jest dla osób najmniej wymagających. Muszę przyznać, że ilość przesiadek i konieczność ciągłego "czuwania" jest dość uciążliwa i uniemożliwia nam np. poświęcenie całej swojej uwagi na czytanie książki.  Dziś uważam, że niewątpliwym zwycięzcą pod względem czasu przejazdu jest pociąg, oczywiście tutaj istotne jest gdzie rozpoczynamy swoją podróż. Dla kogoś kto mieszka niedaleko portu lotniczego w Modlinie samolot może być bardziej racjonalnym wyborem. Poniżej w tabelce znajdziecie krótkie podsumowanie i zestawienie najważniejszych parametrów: CZAS, CENA, KOMFORT


POCIĄG
AUTOBUS
SAMOCHÓD
SAMOLOT
CZAS
2h 56min
5h 25min
4h 05min
3h 45min
CENA
49 PLN
27 PLN
120 PLN
29 PLN
KOMFORT
najszybciej i bezpośrednio
bardzo długo, dość komfortowo
w zależności od sytuacji drogowej
szybko, dużo przesiadek

Oczywiście całe porównanie jest dość subiektywne. Dla jednego najważniejszy jest czas, inny będzie chciał dojechać jak najtaniej się da. Niektórych też może lekko przerażać liczba przesiadek do jakich jesteśmy zmuszeni decydując się na przelot samolotem. Dla mnie ważne jest, że istnieje dość duża konkurencja na tej trasie, a to z kolei przyczynia się do ciągłego polepszania oferty dla klienta zarówno pod względem cenowym jak i jakości świadczonych usług. A dla was co jest najważniejsze podczas dokonywania wyboru środka transportu?

1 komentarz:

 1. Interesujące zestawienie.Osobiście gdybym się wybierał nad morze, wybrałbym w pierwszej kolejności podróż samolotem, a w drugiej pociągiem. Zdecydowanie ostatnie miejsce zajęłaby podróż swoim własnym samochodem.

  OdpowiedzUsuń