Poradnik

Jak podróżować TANIO – poradnik dla początkujących

„Ty to chyba masz kopalnie kasy, że cie stać żeby tak cały czas gdzieś jeździć”
Tak ostatnio podsumował mnie stary znajomy z którym podzieliłem się moimi planami na najbliższą przygodę w Izraelu. Niestety mimo że bardzo chciałbym mieć kopalnie kasy niestety tak nie jest. Co więcej obecnie nie pracuję więc oszczędności topnieją. Ale w życiu już tak jest albo masz czas albo pieniądze ;) No dobra, więc co zrobić aby zminimalizować koszty podróżowania. Przedstawiam wam kilka pomysłów jak podróżować budżetowo.


CZĘŚĆ I -  NOCLEGI

Te zawsze generują największe koszty (bo tym jak kupi się jakieś bilety w promocji). Na szczęście istnieje kilka sposobów żeby spać bardzo tanio lub nawet za darmo*

1.1 CouchSurfing
To moja ulubiona forma budżetowego „surfowania”. Na czym to polega? Po pierwsze należy stworzyć i uczciwie uzupełnić profil na CouchSurfing Należy opisać swoje zainteresowania, swoja filozofię życia (czyli czym kierujecie się w życiu, co jest dla was ważne), warto dodać kilka pozycji ulubionych książek, filmów czy też albumów muzycznych. Można także opisać swoje najciekawsze podróżnicze przygody czy też umiejętności którymi jesteście w stanie podzielić się z innymi surferami.  To wszystko ma na celu przedstawienie waszej osoby potencjalnemu hostowi, czyli osobie która mogła by was gościć podczas waszej podróży życia ;)Jak poprosić o kanapę?
W Internecie znajdziecie nieskończoną ilość poradników jak napisać dobry „request” czyli wiadomość-zapytanie o możliwość nocowania was. Z osobistych doświadczeń mogę wam podpowiedzieć, że nie warto wysyłać zapytań „na ilość” takich samych do każdego użytkownika platformy. To nie działa. Należy również pamiętać, żeby nie traktować cochsurfing’u jako darmowego hotelu. To nie o to w tych chodzi. CouchSurfing to idea dzielenia się doświadczeniami i możliwość poznania miejsca z perspektywy mieszkańca. OK. Wiecie już czego nie robić.
Pamiętajcie aby zabrać jakieś upominki dla osoby, która zgodzi się was przenocować. Na świecie mile widziana jest polska wódka J wielu hostów będzie również usatysfakcjonowania jeśli ugotujecie coś dla swojego gospodarza. Jeżeli potrzebujecie więcej inspiracji zajrzyjcie na mój profil kliknij tutaj

1.2 AirBnb
To dość młody serwis dający możliwość taniego nocowania w komfortowych warunkach. W Polsce wciąż mało znany Airbnb Idea jest dość podobna do CouchSurfingu gospodarze podobnie udostępniają swoją przestrzeń mieszkalną dla gości. Różnica jest taka że na czas zakwaterowania przestrzeń jest tylko dla ciebie (chyba że zdecydujesz się na dziele pokoju z innymi) W przeciwności do CS gospodarze airbnb pobierają opłaty za wynajmowanie pokoi, ale wciąż jest to mniej niż hotel a do twój dyspozycji jest kuchnia w której możesz np. tanio przygotować posiłek.  Opcja ta świetnie sprawdza się w przypadku drogich turystycznych kurortów słynnych z ofert All Inclusive** Lecą na kanary z grupą znajomych masz możliwość wynajęcia całego apartamentu nie rzadko z dostępem do prywatnego basenu czy kawałkiem prywatnej plaży. Chcesz skorzystać z kuponu obniżającego koszt twojej rezerwacji o 76 PLN? Załóż konto korzystając z linku polecającego Załóż konto z premią


1.3 Hostele
To chyba wciąż najpopularniejsza metoda szukania noclegu podczas podróży (nie wliczając drogich hoteli) Idea jest prosta wynajmujesz łóżko w sali wieloosobowej. Niektóre hostele proponują odzielne sale dla mężczyzn jak i kobiet jednak zdecydowana większość to pokoje mieszane. Przy wyborze hostelu zwróć uwagę czy w cenie łóżka zawarta jest pościel i ręczniki. Często się zdarza za te „luksusy”  trzeba dodatkowo dopłacić. Sprawdź również w jakich godzinach otwarta jest recepcja. Niektóre hostele pobierają dodatkową opłatę od osób które chcą się późno zameldować. Nie zapomnij sprawdzić czy w ofercie znajduje się śniadanie ;)

Najpopularniesze wyszukiwarki hosteli:
1.4 Akademiki, domy dla pielgrzymów.
To opcje dla najbardziej zaawansowanych podróżników „low costowych”
Mieszkanie w takich miejscach wymaga zwykle przestrzegania wielu zasad lub spełnienia dodatkowych wymogów. Poza tym nie istnieje chyba jeszcze żadna globalna strona internetowa która pomagała by w wyszukiwaniu takich miejsc.

W kolejnej części o kosztach związanych z przemieszczaniem się czyli o możliwościach taniego transportu.

* spanie za darmo umożliwia nam serwis CouchSurfing pamiętajmy jednak, że jest to idea dzielenia się swoimi doświadczeniami przy okazji udostępniając trochę przestrzeni swoim gościom. Nie jest to darmowy hotel!

** All Incusive popularna oferta wakacyjnych kurortów, gdzie w cenie hotelu zawarte są dodatkowe atrakcje animacyjne. Wliczone jest już również wyżywienie (serwowane głównie w postaci szwedzkiego stołu) oraz wybrane napoje (również alkoholowe), za które klient nie musi już dopłacać na miejscu.

2 komentarze:

  1. "w życiu już tak jest albo masz czas albo pieniądze" święta racja! Kiedy będziesz w Izraelu?

    OdpowiedzUsuń