wtorek, 26 sierpnia 2014

Geoarbitraż

Zastanawialiście się kiedyś, w którym kraju są najniższe koszty życia? Jak by to było mieszkać w takim miejscu i otrzymywać „polską” pensję? Tym właśnie jest geoarbitraż, czyli umiejętność wykorzystania globalnych różnic cen i kursów walut w celu uzyskania zysku lub zwiększenia komfortu życia.
Brzmi ciekawie, prawda?
Tak naprawdę idea geoarbitrażu to temat rzeka, o którym mógłby powstać nawet osobny blog. Aby przełożyć teorię na praktykę, najprościej należałoby zarabiać w kraju o wyższym standardzie życia i mieszkać w kraju o niższym standardzie. Nie jest to jednak taka prosta sprawa jakby mogło się wydawać. Decydującym czynnikiem spełnienia powyższego warunku jest możliwość pracy zdalnej. Osobiście po raz pierwszy spotkałem się z tym pojęciem w książce „4-godzinny tydzień pracy”Timothy’iego Ferriss’a. Swoją drogą polecam książkę dla tych, którzy chcieliby zgłębić temat geoarbitrażu i pokrewnych mu tematów zwiększania efektywności pracy i komfortu życia. 

Ale dziś chciałbym wam pokazać fajne narzędzie, które może pomóc zarówno w zaplanowaniu wakacyjnego  budżetu, ocenie siły nabywczej pieniądza w kraju, do którego zmierzacie czy też po prostu sprawdzeniu cen poszczególnych produktów i usług w danym miejscu na świecie.
Nikt przecież nie każe nam wdrażać idei geoarbitrażu na całe życie. Część z was zapewne odwiedziła już kraje Azji południowo-wschodniej, niektórzy byli pewnie w Europie wschodniej. Czy podczas tych wojaży myśleliście o tym ile jest warta wasza pensja w tych krajach?
Nie? No to zobaczcie teraz: NUMBEONumbeo – to największa na świecie baza danych tworzona przez użytkowników indywidualnych dotycząca miast i krajów na całym świecie.  Znaleźć tu można bieżące i aktualne informacje na temat warunków życia na całym świecie, w tym kosztów utrzymania, wskaźników mieszkaniowych, opieki zdrowotnej, ruchu, przestępczości i zanieczyszczenia.

W dniu tworzenia tego postu baza zawierała 1 397 762 cen z 4 585 miast na całym świecie wprowadzonych przez 162 419 użytkowników.

Za pomocą bazy danych serwisu Numbeo porównać można np. dwa miasta. Takie porównanie możecie przeprowadzić tutaj. Dla objaśnienia przykładu w polu pierwszym wybieracie miasto, w którym obecnie mieszkacie, w drugim polu – miasto, do którego zmierzacie lub chcecie porównać koszty życia w tym mieście w stosunku do waszej obecnej lokalizacji. Pamiętajcie o wpisywaniu nazw miast w wersji międzynarodowej (angielskiej). Klikając przycisk „Compare” natychmiastowo otrzymujecie statystyki porównawcze podzielone na kilka kategorii. Ostatnia kolumna „Difference” wskazuje procentowo różnicę w cenach poszczególnych produktów czy też usług. Na samym początku porównania znajdziecie „Indices Difference” czyli dosłownie tłumacząc współczynniki przedstawiające różnice. I tak za pomocą sześciu prostych współczynników możecie ocenić:


  • Consumer Prices (Ceny konsumenckie)
  • Consumer Prices including Rent (Ceny konsumenckie z uwzględnieniem kosztów wynajmu mieszkania)
  • Rent Prices (Koszty wynajmu mieszkania)
  • Restaurant Prices (Ceny jedzenia w restauracjach)
  • Groceries Prices (Ceny produktów spożywczych)
  • Local purchasing Power (Siłę nabywczą pieniądza)

Ciekawe prawda? Na deser spójrzcie na mapę przedstawiającą Świat według wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (Comsumer Price Index – CPI) dane z półrocza 2014. Polska zieloną wyspą J


W kwestii wyjaśnienia im bardziej czerwony kolor na mapie tym ceny dóbr konsumenckich w danym kraju są wyższe, z kolei im bardziej zielono na mapie tym koszty życia są w danym miejscu są niższe.

Więcej map możecie samodzielnie i bezpłatnie wygenerować tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz