sobota, 10 maja 2014

Ile kosztuje tygodniowy wyjazd do Izraela?

Część I – Transport i zakwaterowanie

Decydując się na odwiedzenie Izraela postanowiłem po raz pierwszy skrupulatnie podliczyć wszystkie poniesione koszty. Jeszcze przed wyjazdem stworzyłem arkusz kalkulacyjny, w którym założyłem sobie pewien budżet i systematycznie rozpisałem wydatki dzieląc je na kilka kategorii.
Początkowo kategorie te były bardziej ogólne ale ostatecznie budżet został podzielony pomiędzy:
koszty noclegów, transportu publicznego, wynajmu samochodu, wydatków na jedzenie, bilety wstępów oraz wydatków w szeroko rozumianej kategorii inne.W części I znajdziecie podsumowanie kosztów tych najważniejszych, które towarzyszą każdemu wyjazdowi a więc TRANSPORT i ZAKAWATEROWANIE Zapraszam J

1. NOCLEGI
Postanowiłem rozpocząć od tej kategorii, gdyż zwykle to właśnie zakwaterowanie pochłania największą cześć budżetu podczas wyjazdu. Naszym przypadku wydatki w tej kategorii są wyjątkowo niskie. Dzięki zastosowaniu kilku trików, na tą kategorią wydaliśmy jedynie 178,22 zł na osobę nocując przez 8 nocy prawie codziennie w innym miejscu. Niemożliwe? Zobaczcie sami, poniżej szczegóły:

NOCLEGI
DATA

MIEJSCE
HOST
OFERTA
ZA OSOBĘ
sb
19-kwi
Jerusalem
Yaara Herling
0,00 zł
nd
20-kwi
Jerusalem
Matan And Yoni Levy 
57,43 zł
pn
21-kwi
Jerusalem
57,43 zł
wt
22-kwi
Tel-Aviv
Erez
8,62 zł
śr
23-kwi
Haifa
Gal Duv
0,00 zł
cz
24-kwi
Allone Abba
Eran And Nurit
41,81 zł
pt
25-kwi
Pardes Hanna-Karkur
Annali Har Tal 
12,93 zł
sb
26-kwi
Katowice
Jacek Czajkowski 
0,00 zł
SUMA ZA OSOBĘ:
178,22 zł

Zapytacie pewnie, dlaczego przy niektórych ofertach cena za jedną osobę wynosi 0 zł. Mogę wam powiedzieć, że nie jest to błąd. Dzięki kodom promocyjnym niektóre oferty airbnb udało się obniżyć właśnie do zera. My nie zapłaciliśmy nic, ale gospodarz otrzymał swoje wynagrodzenie zgodnie z informacją przedstawioną w jego ofercie.
Więcej o tym jak obniżyć koszty noclegów znajdziecie TUTAJ

Każde z tych miejsc było wyjątkowe, a mili gospodarze zatroszczyli się aby niczego nam nie brakowało. Dodatkowo pierwszy nocleg mieliśmy przyjemność spędzić w domu naszego hosta, którego odnaleźliśmy za pomocą serwisu couchsurfing. Idea ta umożliwia nocowanie za darmo* w mieszkaniu gospodarza w zamian za podzielenie się swoimi doświadczeniami, punktem widzenia na świat itd. Uważam, że jest to jeden z najlepszych sposobów na tanie podróżowanie. Więcej o idei couchsurfing jak i samym portalu znajdziecie TUTAJ


2. TRANSPORT
W kategorii tej podliczone zostały koszty transportu publicznego jeszcze w Polsce (dojazd do lotniska w Pyrzowicach oraz powrót do Warszawy), oraz koszty transportu w Izraelu wyłączając koszty związane z wynajmem auta, które przestawione są w osobnej kategorii.

W skrócie na transport w Polsce wydaliśmy 67,36 PLN za osobę. Koszt ten wynika z konieczności dojazdu na lotnisko w Pyrzowicach. Pomimo bezpośrednich lotów z warszawskiego Okęcia okazuje się, że nadal bardziej opłacało nam się wylecieć z Pyrzowic. Dlaczego zapłaciliśmy tak mało? Poniżej szczegóły:

TRANSPORT W POLSCE
sb
19-kwi
Wwa Zach - Będzin
08:27
11:40
9,31 zł
InterRegio

19-kwi
Będzin - Pomłynie Skrzyżowanie
12:30
12:54
2,40 zł
autobus 107

19-kwi
Pomłynie Skrzyżowanie - Lotnisko
13:13
13:26
2,40 zł
autobus 85
nd
27-kwi
Pyrzowice - Katowice
00:45
01:20
21,25 zł
Matuszek

27-kwi
Katowice- Warszawa
09:42
13:13
32,00 zł
TLK
SUMA:
67,36 zł

Tak niska cena biletu InterRegio dostępna jest w przedsprzedaży internetowej na stronie przewoźnika dodatkowo po zastosowaniu ulgi studenckiej. Koszt 2,40 PLN  to cena biletów miejskich aglomeracji GOP ważnych przez 1godzinę po skasowaniu. Jest to zdecydowanie tańsza alternatywa dla linii autobusowej KZK LOT kursującej bezpośrednio z Dworca Głównego w Katowicach do samego prostu lotniczego w cenie 26 PLN. W drodze powrotnej skorzystaliśmy z komfortowego busika przewoźnika Matuszek. Jest to chyba najwygodniejsze, najszybsze i najtańsze w tej kategorii komfortu połączenie lotniska w Pyrzowicach z centrum Katowic.

A ile wydaliśmy w Izraelu? Moim zdaniem relatywnie dużo, biorąc pod uwagę budżet całego wyjazdu na kilka biletów miejskich i jednorazowego epizodu z taksówkarzem w Betlejem, każde z nas wydało 216,14 PLN.

TRANSPORT IZRAEL
DATA

TRASA
KOSZT ILS
KOSZT PLN
sb
19-kwi
lotnisko - Jerozolima
25,00 ILS
23,00 zł


lotnisko - Jerozolima
nd
20-kwi
Jerolozlima (miejski)
6,90 ILS
6,35 zł


Jerozolima – Betlejem *RT
16,00 ILS
14,72 zł


TAXI Betlejem
ILS + USD
38,30 zł
pn
21-kwi
Jerusalem (miejski)
6,90 ILS
6,35 zł


Jerozolima - En Gedi *RT
79,00 ILS
72,68 zł
wt
22-kwi
Jerusalem - Tel-Aviv
19,00 ILS
17,48 zł
śr
23-kwi
Tel-Aviv - Hajfa
32,00 ILS
29,44 zł


Hajfa (miejski)
8,50 ILS
7,82 zł
SUMA:
216,14 zł

Jak widzicie bilety miejskie w Izraelu nie należą do najtańszych. W Jerozolimie w cenie 6,90 szekla można przejechać się autobusem lub tramwajem. Do najtańszych nie należy również bilet do Ein Gedi. Dojazd nad Morze Martwe kosztuje 79 ILS w obie strony co przy przyjętym przez nas przeliczniku kantorowym 0,92 daje prawie 73 złote.
* RT –round trip (w obie strony) 

Decydując się na taksówkę w Betlejem należy się dobrze targować ale mimo wszystko polecam skorzystanie z tych usług. Taksówkarze chętnie dzielą się wskazówkami jak dostać się do świętych miejsc szybciej omijając kolejki dużych grup zorganizowanych. Pamiętaj jednak żeby jeszcze przed wejściem do auta ustalić stawkę za kurs i liczbę miejsce do odwiedzenia. Targuj się kulturalnie i "z głową", potrafią nieźle człowiekowi namieszać. My zdecydowaliśmy się płacić w dwóch walutach, co dodatkowo nie ułatwiało rachunków. Ostatecznie zapłaciliśmy 50 ILS i 10 USD i uważam, że obie strony dobrze na tym wyszły.


3. WYNAJEM AUTA
Koszty związane z wynajmem auta są na tyle rozbudowane, że zasługują na dodatkową kategorię specjalną poza kosztami transportu. Należy pamiętać, że decydują się na wyjem auta oprócz kosztów poniesionych z tytułu samego wynajmu dodatkowo musimy pokryć koszty ubezpieczenia, paliwa, parkingów miejskich oraz wszystkich usług dodatkowych takich jak chociażby wynajem GPS czy dodanie dodatkowego kierowcy. Trzeba być również przygotowanym na blokadę dodatkowych środków pieniężnych na naszej karcie na czas wynajmu auta w naszym przypadku było to 1000 ILS, środki te zostają zwracane w przeciągu kilku godzin po zwrocie auta w stanie niepogorszonym.   Na rynku istnieje wiele dużych i znanych wypożyczali oraz nie mało wcale tych mniejszych lokalnych. Należy zastanowić się poważnie nad wyborem tej odpowiedniej dla nas w zależności od tego czy liczy się dla nas bardziej cena czy może jednak komfort.  Jeżeli interesują was oferty najtańsze polecam wam wyszukiwarkę Tani Wynajem Aut
Mówiąc o komforcie zastanówcie się dwa razy nad konkretnym modelem który chcecie wypożyczyć i najlepiej potwierdzić bezpośrednio w wypożyczalni czy takie auto będzie dostępne czy dostaniecie może coś innego (w podobnej kategorii)

My korzystając z lokalnej wypożyczalni Cal Auto mieliśmy otrzymać Fiata Pandę w rzeczywistości otrzymaliśmy nowego Chevroleta Spark. Autko bardzo wygodne jak na swoją klasę ale zdecydowanie nie przystosowane do stromych podjazdów np. w Nazarecie. Po trasie bardzo ekonomiczne ale na wzniesieniach 1,2l silnik zwyczajnie nie dawał rady.

Samej wypożyczalni ogólnie nie polecam. Po mimo dwukrotnego kontaktu w sprawie dodania usługi GPS urządzenie nie zostało dla nas przygotowane. Sama obsługa też pozostawia wiele do życzenia. Konsultantom nie spieszy się z obsługą klienta i wykonają swoją pracę bardzo nieudolnie. Na początku przedstawiono mi dokumenty do podpisu w języku hebrajskim! W ostatniej jednak chwili obsługującej mnie Pani przypomniało się, że przyjeżdżam z Europy i w takim przypadku powinienem podpisać dokumenty po angielsku. I cała procedura od nowa…  :/
No dobra spójrzcie na koszty całkowite:

WYNAJEM
EUR
PLN
USD
ILS
Car Hire (rezerwacja)
8,11 EUR
34,95 PLN
-
-
Car Hire (płatne na miejscu )
-
230,82 PLN
69,65 USD
253,40 ILS
Dodatkowe ubezpieczenie
-
72,00 PLN
-
-
Suma:
337,77 zł
na osobę:
168,89 zł
PALIWO
EUR
PLN
ILS
ROSENFELD TAHANOT D/GENOSAR 
35,62 EUR
158,89 PLN
171,13 ILS
DOR KFAR TRUMAN /KFAR TRUMA
11,80 EUR
52,63 PLN
56,71 ILS
Suma:
211,52 zł
na osobę:
105,76 zł


4. PRZELOT
Ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne wydatki związane są z przelotem. Dzięki bezpośrednim połączeniom węgierskiego przewoźnika nisko-kosztowego Wizzair możliwy jest przelot do Tel-Awiv’u z dwóch portów lotniczych w Polsce. My pomimo faktu, że mieszkamy obecnie w Warszawie zdecydowaliśmy się lecieć z Katowic. Wiadomo oczywiście, że chodzi o dodatkowe oszczędności.

Korzystając z promocji bilety w obie strony można było zakupić już za ok. 300 PLN
Dodatkowo członkowie klubu WizzAir mogą liczyć na zniżkę, a posiadacze karty kredytowej City Handlowy mogą zapłacić za bilety (częściowo lub w całości) punktami.

BILETY LOTNICZE
EUR
PLN
na osobę
Katowice - Tel-Aviv (po rabacie)
-
77,03 PLN
77,03 PLN
Tel-Aviv - Katowice (po rabacie)
38,00 EUR
164,40 PLN
164,40 PLN
Bagaż Katowice - Tel-Aviv
-
84,00 PLN
42,00 PLN
Bagaż Tel-Aviv - Katowice
20,00 EUR
87,52 PLN
43,76 PLN
Suma:
327,19 zł

Korzystając z powyższych opcji wykorzystując zgromadzone na karcie punkty za bilety zapłaciłem dokładnie:
241,43 PLN w obie strony za jedną osobę.

Z rad praktycznych polecam wam zakup biletów na tej trasie metodą odcinkową. To znaczy najpierw zakup biletu na trasie Polska – Izrael oraz osobno w przeciwnym kierunku. W ten sposób unikniemy niekorzystnego przewalutowania i tym samym za pierwszy odcinek zapłacimy w złotówkach. Za bilet powrotny natomiast zostaniemy rozliczeni w euro.

Pamiętajcie że, tak niska cena biletów obowiązuje przy podróży tylko z małym bagażem podręcznym. Z reguły podróżowanie  tylko z podręcznym nie stanowi dla mnie problemu (udało się nawet przez miesiąc na Filipinach). W przypadku WizzAir jednak, to co uznawane jest w innych tanich lotniczych bagażem podręcznym przez węgierskiego przewoźnika określane jest jako duży bagaż podręczny za który również trzeba dopłacić. My zdecydowaliśmy się na jeden mały bagaż podręczny i jeden duży bagaż podręczny dopłacając w jedną stronę 84 PLN w drugą 20€ co daje średni dodatkowy koszt 85,76 PLN / za osobę

Ile zatem potrzeba na sam transport i zakwaterowanie?

TRANSPORT I ZAKWATEROWANIE
Noclegi
178,22
PLN
Transport Polska
67,36
PLN
Transport Izrael
216,14
PLN
Wynajem auta
168,89
PLN
Paliwo
105,76
PLN
Przelot
241,43
PLN
Bagaż podręczny
85,76
PLN
SUMA:
1063,56
PLN

Suma za nocleg i transport nieco ponad 1000 PLN. Dużo to czy mało? Oceńcie sami.
No dobra ale trzeba jeszcze coś jeść i zobaczyć, o pozostałych wydatkach przeczytacie w
części II klikając TUTAJ


8 komentarzy:

 1. Mało, ja ostatnio byłem w Szczawnie-Zdrój na majówke i przez nieroztropność niektórych naszych rodaków musiałem wydać o 500 zł więcej niż planowałem. Razem koszty na 4 dni majówki na Dolnym Śląsku wyniosły ok. 1200 zł dla 2 osób.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wcale nie trzeba tak dużo. Z przelotem 350zł ;)

  http://kolemsietoczy.pl/izrael-praktycznie/

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście, kto ile potrzebuje na wakacje to kwestia bardzo osobista. Wszystko zależy od stylu podróżowania i rozumienia pojęcia "komfort".

  Post przedstawia subiektywny przewodnik po kosztach poniesionych podczas wyjazdu. Chyba nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: "Ile kosztuje tygodniowy wyjazd do Izraela" .

  OdpowiedzUsuń
 4. koszty naprawde super choc izrael do tanich panstw nie nalezy.
  PS ja bedac na majowke w gruzji (4 dni) wydalem 1000zl na 2 osoby (sam bilet7 456zl za 2osoby) reszta to noclegi, przejazdy, jedzenie, pamiatki oraz wstep do Ogrodu Botanicznego

  OdpowiedzUsuń
 5. wybieram sie za 2 tygodnie do Izraela. Fajnie podsumowales koszty. Nie doczytalam sie, na jaki okres wynajeliscie auto, możesz napisać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć wypożyczyliśmy auto w sumie na 3 dni.
   Auto wypożyczaliśmy w Hajfie a oddawaliśmy na lotnisku w Tel-Aviwie.
   Przy wyszukiwaniu korzystaliśmy jakieś większej wyszukiwarki która wskazała nam ofertę http://www.calauto.co.il/ Jedyna uwaga usług tej firmy: auto miało być z nawigacją niestety było bez i po mimo wielu próśb, żeby ktoś załatwił GPS nie udało się. Ale ostatecznie daliśmy radę ze zwykłą mapą :)

   Usuń